Projektor LCD jest rodzajem rzutnika do wyświetlania wideo, obrazu lub danych komputerowych na ekranie lub innej płaskiej powierzchni. Aby wyświetlać obrazy, projektory LCD (wyświetlacze ciekłokrystaliczne) zazwyczaj wysyłają światło z lampy metalohalogenkowej przez pryzmat lub serię filtrów dichroicznych, które oddzielają światło do trzech polikrzemupaneli – po jednym dla składowej czerwonej, zielonej i niebieskiej sygnału wideo. Gdy światło spolaryzowane przechodzi przez panele (połączenie polaryzatora, panelu LCD i analizatora), poszczególne piksele mogą być otwierane, aby przepuszczać światło, lub zamykane, aby blokować światło. Połączenie otwartych i zamkniętych pikseli może spowodować powstanie szerokiej gamy kolorów i odcieni wyświetlanego obrazu.
Stosowane są lampy metalohalogenkowe, ponieważ zapewniają idealną temperaturę barwową i szerokie spektrum barw. Lampy te mają również zdolność wytwarzania bardzo dużej ilości światła na małym obszarze. Obecne projektory mają średnio od 2000 do 15 000 lumenów.
Inne technologie, takie jak cyfrowe przetwarzanie światła (DLP) i ciekłokrystaliczny na krzemie (LCOS), również stają się coraz bardziej popularne w niedrogich projekcjach wideo.
Ponieważ powierzchnie projekcyjne wykorzystują małe lampy i możliwość wyświetlania obrazu na dowolnej płaskiej powierzchni, projektory LCD są zwykle mniejsze i bardziej mobilnie przenośne niż niektóre inne typy systemów projekcyjnych. Mimo to najlepszą jakość obrazu uzyskuje się przy użyciu pustej białej, szarej lub czarnej (blokującej odbite światło otoczenia) powierzchni, dlatego często stosuje się dedykowane ekrany projekcyjne.
Postrzegany kolor w wyświetlanym obrazie jest czynnikiem wpływającym zarówno na powierzchnię projekcji, jak i jakość projektora. Ponieważ biel ma bardziej neutralny kolor, białe powierzchnie najlepiej nadają się do naturalnych odcieni. W związku z tym białe powierzchnie projekcyjne są bardziej powszechne w większości środowisk biznesowych i szkolnych.
Jednak najciemniejsza czerń wyświetlanego obrazu zależy od tego, jak ciemny jest ekran. Z tego powodu niektórzy prezenterzy i planiści przestrzeni prezentacyjnych preferują szare ekrany, które tworzą bardziej postrzegany kontrast. Wadą jest to, że ciemniejsze tła mogą zrzucić odcienie kolorów. Problemy z kolorami można czasami skorygować za pomocą ustawień projektora, ale mogą one nie być tak dokładne, jak na białym tle.
Sprawdź ten projektor interaktywny – sklep ten oferuje nowoczesne technologie dla placówek oświatowych.