Podłogi interaktywne – czym są i jakie mają zastosowanie?

edukacja - podłogi interaktywne

Podłogi interaktywne to wynalazek na miarę nowej ery. Ten świetny wirtualny system działa przy pomocy komputera, czujników wykrywających ruch i projektora. Dzięki temu dzieci mają możliwość podjęcia ciekawej aktywności fizycznej. Ich ruch jest zintegrowany z obrazami wyświetlanymi na podłodze interaktywnej.

Jak działa podłoga interaktywna?

Nie każdy rodzic ma czas na regularne zabawy ze swoim dzieckiem. Idealnym rozwiązaniem będzie zakup specjalnej podłogi interaktywnej. Jest to świetne urządzenie, które stanowi równocześnie pomoc dydaktyczną dla dzieci oraz zachęca je do podejmowania aktywności fizycznej. Podłoga interaktywna sprawdzi się świetnie przy różnorodnych zabawach ruchowych lub podczas gier edukacyjnych.

Podłoga interaktywna stanowi zintegrowany system multimedialny, w skład którego wchodzi komputer, projektor, czujniki ruchu i specjalistyczne oprogramowanie. Ten inteligentny system wyświetla bawiącym się dzieciom obraz i wykrywa ich ruch wykonywany na podłodze. Ogrom funkcjonalności pozwala na użytkowanie podłogi interaktywnej w niemal każdej przestrzeni.

Najważniejsze zalety podłogi interaktywnej

Niewątpliwą zaletą podłogi interaktywnej jest to, że zmusza ona dzieci do aktywności fizycznej. W obecnych czasach mają one zbyt mało ruchu, dlatego zakup tego produktu jest idealnym rozwiązaniem. Ponadto należy wspomnieć, że po zakupie tego urządzenia, otrzymujemy od razu zestaw kilkudziesięciu gier. Jest to bardzo duża oszczędność, gdyż nie musimy kupować wszystkich produktów oddzielnie. Interaktywna podłoga pozwala też rodzicom zająć się swoimi obowiązkami domowymi. Nie muszą się oni wtedy martwić o to, że ich dzieci nie mają się z kim bawić. Mimo wszystko zalecana jest zabawa dziecka z rodzicem przy tej świetnej technologii.

Podłoga interaktywna umożliwia też zabawę kilku dzieciom jednocześnie. Dzięki temu często stanowi główne wyposażenie szkół, przedszkoli, czy nawet świetlic. Sprawdzi się ona wszędzie tam, gdzie możliwe są zabawy ruchowe integrujące większą ilość dzieci. Podłoga interaktywna angażuje w zabawę nawet najbardziej nieśmiałe dzieci. Lepiej odnajdują się one wtedy w grupie i wyrabiają zdrowe nawyki ruchowe.

Jak podłoga interaktywna wpływa na rozwój dziecka?

Podłoga interaktywna nie tylko zachęca dzieci do aktywności fizycznej, ale również odgrywa rolę edukacyjną. Zabawa z jej udziałem angażuje wszystkie zmysły dziecka. Angażuje ona dotyk rąk i nóg, ale także słuch i wzrok. Dzięki temu zwiększa się koordynacja dzieci. Większość zabaw, które zapewnia podłoga interaktywna, polega na tym, aby dotknąć wszystkie elementy w określonym limicie czasowym. Nie należy zapominać też o aspekcie rywalizacji, która wpływa na prawidłowy rozwój każdego dziecka.

Wiele zagadek logicznych, które trzeba rozwiązać podczas zabawy z podłogą interaktywną niewątpliwie, wpływa na rozwój dziecka. Podczas zabawy dzieci poprawiają swoje zdolności motoryczne oraz zwiększają orientację przestrzenną. Dzięki grom na czas są oni w stanie poprawić też swoją szybkość reakcji, a także zwiększyć spostrzegawczość wzrokowo-ruchową. Podłoga interaktywna jest też używana w celach rehabilitacji. Wykorzystuję się ją zarówno w przypadku niepełnosprawnych dzieci, jak i osób starszych.

Dodaj komentarz